Ugrás a fő tartalomra

Épület - Anyag és szerkezet

Épített környezeti nevelés c. könyvünk egy újabb feladatát szeretnénk megosztani veletek, mely az épületek témakör 2. feladata! Az építészeti témájú mintafeladatok célja, hogy a gyerekek új szemmel tekintsenek a saját szobájukra, az otthonuk belső tereire, a saját lakóházukra, a foglalkozás helyszínére, vagy bármely általuk ismert épületre. Az anyag és a szerkezet összefüggéseit a falról szóló feladat kapcsán dolgozhatjuk fel a gyerekekkel.


        

A fal

Téma: a falak anyagának és szerkezetének vizsgálata 
A témával kapcsolatos tartalmak: építészeti anyagok és a falak szerkezettípusainak ismerete

Kompetenciák:  

  • a falak térhatároló és téralkotó szerepének megértése
  • építőanyagok tulajdonságainak érzékelése
  • tipikus építészeti szerkezetek megértése és alkalmazása
  • önálló gyűjtés és kutatás 

Módszerek: irányított beszélgetés, anyaggyűjtés, gyűjteményrendszerezés

Feladat: A foglalkozást kezdjük irányított beszélgetéssel: tűnődjünk a gyerekekkel közösen a fal mibenlétéről, tulajdonságairól. Mi a fal szerepe? Miből és hogyan építünk falakat? Az ötleteket jegyezzük fel egy nagyméretű papírra, majd később rögzítsük ezt egy jól látható helyen. 
A következő lépésben a gyerekek gyűjtsenek különböző építőanyagokat: kő, fa, tégla, gipsz, farostlemez, vályog, üveg, acél, műanyag, stb. 


A résztvevők alkossanak párokat, és páronként egy-egy anyagot részletesen vizsgáljanak meg az alábbi szempontok szerint: felület, alakíthatóság, ütésálló és tűzálló képesség, hőszigetelés, vízszigetelés, hangszigetelés, fényáteresztés. A foglalkozásvezető segítse kérdésekkel és eszközökkel (kalapács, gyufa, csiszolópapír, szög, stb.) a vizsgálatot. Próbálják ki közösen, hogy melyik anyag hogyan reagál a különböző felületi behatásokra. Lehet őket csiszolni? Könnyen lehet őket formálni? Be lehet verni a szöget? Gyúlékonyak? Milyen a hőmérsékletük? Átengedik a vizet? Át lehet látni rajtuk? A gyerekek jegyezzék fel a tapasztalataikat előre elkészített kártyákra. A kártyákon szerepeljenek a felsorolt vizsgálati szempontok, a gyerekek egészítsék ki ezeket saját megfigyeléseikkel. 


Ezután a párok mutassák be egymásnak a kutatás eredményeit, majd a csoport készítsen közösen kiállítást, amely az egyes építőanyagokat és azok tulajdonságait mutatja be. 
A foglalkozásvezető mutasson képeket különböző anyagokból készült épületekről és a csoport vitassa meg, hogy a bemutatott példák esetében vajon miért ezeket az anyagokat választották az építészek.  

Megjegyzés: Egy következő foglalkozás keretében a gyerekek a gyakorlatban is kísérletezzenek a különböző építőanyagokkal. Hogyan befolyásolja az anyag kiválasztása az építés módját és a szerkezetet? A gyerekek építsenek hurkapálcából, fanyesedékből, előre gyártott kartonelemekből, építőkockából, átlátszó plexilemezből maketteket, hogy megtapasztalják, hogyan lehet dolgozni a különböző építőanyagokkal. 

Életkor: 10 éves kortól
Időtartam: 2 x 60 perc
Anyagszükséglet: papír, ceruzák, előre legyártott kártyák (az alábbi minőségi szempontok feltüntetésével: felület, alakíthatóság, ütésálló és tűzálló képesség, hőszigetelés, vízszigetelés, hangszigetelés, fényáteresztés), dobozok vagy tárlók a kiállításhoz, vetítő, építészeti példák fotói a vetítéshez

Az illusztrációkat Natasa Makarihina készítette a Kudimkar gyerekeknek c. könyvhöz

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Így látjuk mi! És te hogyan látod?

  Így látjuk mi - épített környezeti nevelés című projektünk lezárult.  Mégis folytatódik tovább a Ti segítségetekkel! Interaktív kiadványunkkal mindenkit meghívunk egy közös játékra, gondolkozásra, mert kíváncsiak vagyunk Ti hogyan látjátok a környezetet, amely körülvesz titeket! Kiadványunkban röviden szemezgettünk azoktól, a különböző szakterületeken tanuló az egyetemistáktól, akikkel együtt dolgoztunk a folyamat során. Az ő történeteikbe kaphattok betekintést. Mindenkinek meg van a saját története, a saját lakókörnyezetében. Mindenkinek sajátos és egyben hasonló. Számos egyszerűen megragadható érzetet tapasztalhatunk, ha megfigyeljük a minket körülvevő részleteket. Tedd próbára te is magad! Meglátod milyen egyszerűen fedezhetsz fel új dolgokat, vagy jöhetsz rá arra hogyan viselkedsz nap, mint nap ugyanazon az útvonalon, séta közben, pusztán a környezeti körülmények miatt.  Gyere és fedezz fel velünk az alábbi füzetke segítségével: Így_látjuk_mi.pdf A kiadvány nyomta...

A készítés szerepe és formái a gyermekközösségekkel történő közösségi tervezésben

Szondacsomagok, eszközkészletek és prototípusok az Alakítsd az iskolád Veszprém! projektben Szilágyi-Nagy Anna, tájépítész, kultúrAktív Egyesület elnöke, Tübingeni Egyetem Jákli Eszter, tájépítész, Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Mihály Regina, pedagógus, óraadó, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Absztrakt A kultúrAktív Egyesületnél az elmúlt években egyre többet foglalkozunk olyan szabadterek közösségi tervezésével, amelynek résztvevői gyermekközösségek. Cikkünkben először bemutatjuk a közösségi tervezés folyamatának lépéseit (Szilágyi-Nagy & Mihály, 2021) és az épített környezeti neveléssel ötvözött gyermekbarát módszertanunk megfontolásait, majd kitérünk a különböző készítési és alkotási folyamatok jelentőségére a gyerekek szabadtérrel kapcsolatos tapasztalatainak és tudásának szintetizálásában, a fejlesztési ötleteik bemutatásában és finomításában. Ezután Sanders és Stappers (2014) modellje alapján három, a közösségi tervezésben gyakran alkalmazott készítési formát mutatunk b...

Így látjuk mi - épített környezeti nevelés mindenkinek

  A  projekt céljaként az épített környezet és ember kapcsolatának megismerését,  ehhez kapcsolódóan pedig az épített környezeti nevelés fogalomkörének beemelését tűzte ki célul, kiemelve hazai jó gyakorlatokat, projekteket, módszertanokat, abból a célból, hogy gyakorlati példákon keresztül nyerjenek betekintést különböző szakterületen egyetemista fiatalok a témakörbe. Ennek keretein belül a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói (művészetmenedzsment, építész, vizuális tanár) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító- ás Óvóképző Karának hallgatói is bele láthattak az épített környezeti nevelés mibenlétébe különböző mélységben és keretek között. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem építészhallgatóinak korábban bemutatott projektje egy napos június eleji napon zárult, ahol felhelyezésre került a közösségi térre a ponyva is, amely enyhe árnyékot ad az erősen benapozott teraszon. Ez az a nap egy salátázós, limonádézós alkalommal egybekötött esemény volt, ahol a gyerekek bi...