A Safecity bűnmegelőzési projektünk középiskolás ágában résztvevő Vécsey Lánykollégium egyik közelgő rendezvényére különleges programokat tervezünk, például szabadulós játékot. Ezért kipróbáltuk a világ első függőségi szabaduló szobáját, a Tudat-törőt a 13. kerületi Prevenciós Központban.
A szobát első sorban fiataloknak hozták létre, akik általában iskolai foglalkozás keretében jönnek el. A játékot egyszerre maximum 4-5 ember tudja játszani, mert az a tapasztalat, hogy ennél több személynél mindig akad valaki, aki kivonja magát, vagy kimarad belőle. Így a foglalkozás mindig csoportokra osztva zajlik és a kijutás után beszélgetnek (szigorúan tanár nélkül) az itt megszerzett élményeikről és mindenről, amit csak a fiatalokból előhoz a téma.
A feladat a következő: egy (nemcsak) drogfüggő fiatal srác elméjéből kell kiszabadulnunk. Az első helyiség, ahová belépünk, teljesen sötét, ahol egy videót vetítenek nekünk, amiben röviden megtudjuk, miért is lett a főszereplő - akinek éppen a tudatában vagyunk - különböző dolgoknak, például az alkoholnak a rabja. A lejátszás után az első küldetésünk bejutni a fiú szobájába, ahol egészen pici korától fiatal felnőtt koráig láthatjuk a számára kedves tárgyakat, vagy élete fontos eseményeiből részletet (például a szobában elhelyezett összetört autót, a barátai alakját a falon). A berendezésen kívül nagyon érzékletesek a fények és a hangbejátszások. A fiú időnként hozzánk szól, mesél nekünk, amire érdemes figyelni, hiszen szeretne segíteni annak érdekében, hogy sikerüljön kijutnunk a fejéből. A játékvezetők is ügyelnek arra, hogyha elakadtunk, akkor finoman rávezessenek minket a megoldásra, de az aha élményünk ne vesszen el. A feladatok logikaiak, változatosak, és mindegyik nagyon jól kapcsolódik a témához. Sok olyan feladattal találkoztunk, ahol hosszabb szövegeket kellett elolvasnunk a megoldáshoz (például különböző szerekről, szerepjátékos banda tagjairól), csak amint megtaláltuk a szükséges részleteket, nem olvastuk el, ami még le volt írva. Erre első adandó alkalommal rá is kérdeztünk, hogy célba érnek-e így a “tájékoztatók”, de megtudtuk, hogy a gyerekek mindet végigolvasnak, végignéznek, így erre lehet alapozni.
A beszélgetés kezdőpontja, hogy a csapat kijusson, ezzel szerezve egy pozitív sikerélményt. Ezért lényeges szempont volt a készítésnél, hogy (akár segítséggel, akár anélkül) mindenki ki tudjon szabadulni. Ez egyrészt azt sugallja, hogy van kiút, másrészről feloldja a diákokat is, így könnyebben megnyílnak. A foglalkozásnak ez a része nálunk inkább szakmai jellegű volt, de minket is megérintett a történet, így előkerültek személyes gondolatok is.
Mindent összevetve a Tudat-törő egy nagyon jó ötlet, aminek a megvalósítása is szuperül sikerült és egy remek példája egy olyan szabadulószobának, amilyet mi is szeretnénk létrehozni. Egyszerre szórakoztat, tanít és elgondolkoztat. A program ingyenes, mi csak ajánlani tudjuk, javasoljuk, hogy próbáljátok ki ti is!
Érdekel még több részlet? Várunk a klubnapunkra febr. 9-dikén a FUGA-ba!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése